.
 
لینک دوستان به ترتیب حروف الفبا
پيوندهای روزانه
 

عزیز شاهرخ در سال 1317 در شهر مهاباد،منطقه ی سابلاغ، در استان كردستان دیده به جهان گشود. صدای عزیز صدایی منحصر به فرد و دل‌نشین بود و خانواده‌اش نیز بسیار خوش صدا بودند بطوریكه پدر و برادر بزرگتر عزیز هم به خواندن علاقه داشتند. عزیز شاهرخ با شنیدن آثار استادانی چون سید علی اصغر کردستانی و کاویس به آواز علاقه‌مند شد. او هیچ گاه به صورت حضوری در خدمت استادی درس آواز نگرفت اما با تمرین از روی صفحات ضبط شده گرامافون، آواز را از اساتیدی نظیر محمد صالح دیلان، طاهر توفیق و حسن جزراوی فرا گرفت. وی همچنین محضر استاد محمد ماملی را در آواز و خوانندگی درک کرد. در سال 1336 برای نخستین بار صدای شاهرخ از رادیو مهاباد به گوش همگان رسید. حرفه اصلی او معلمی بود اما علاوه بر آن به شعر هم می‌پرداخت تا آنجا که برای آوازهایش ترانه‌هایی می‌سرود. همچنین به آهنگسازی روی برخی ترانه‌ها می‌پرداخت که ماحصل آن تصنیف‌هایی مثل از تنهایی، تو دریایی، شورش ناامیدی، ده‌ت به رستم، آسمان شین (آبی) بود. عزیز شاهرخ دارای سبك خاصی در آواز است كه این سبك آواز در موسیقی كردستان مختص او و بسیار پرطرفدار است.او به موسیقی كردی و مقام‌های كردی (قطاركان) مسلط است. مقام شیرین بیان یكی از شاهكارهای اوست كه به سبك خود آن را ادا می‌کند. او در چهار کشور دارای مردم کرد زبان یعنی ایران، عراق، سوریه و ترکیه شهرت دارد و یک هنرمند بین‌المللی کرد به حساب می‌آید. عزیز شاهرخ تا کنون با نوازندگان چیره دستی همکاری داشته است که از میان آنها می‌توان به گروه کامکارها، جلیل عندلیبی، سعید فرجپوری، حسین حمیدی، محمد فیروزی، بهرام ساعد و گروه آبیدر اشاره کرد. از مشهورترین آلبوم‌های او آلبوم‌های زمانه,از دست عشق و روناك هستند. آثار 1.    از دست عشق- آهنگساز: محمد جلیل عندلیبی 2.    آوات (آرزو) - موسیقی کردی - آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران 1996 3.    زمانه - موسیقی کردی - آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران 1997 4.    به یاد سید علی اصغر کردستانی - آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران 1997 .. پیشه شاهرخ معلمی بود‌،اما دستی در شعر هم دارد و برخی از اشعار تصانیف خود را خود می‌سراید و ملودی برخی از قطعات و تصانیف را هم خود تصنیف كرده است. وی در منطقه كرد نشین چهار كشور ایران ، عراق ، سوریه و تركیه شهرتی شگفت دارد و از كنسرت‌های وی استقبال مناسبی می‌شود. شاهرخ به لحاظ جنس صدایی نیز منحصر به فرد است و از استقلال صدایی خاص خود بهره‌ می‌برد ، همچنانكه تسلطی مطلوب بر مقام‌های موسیقی كردستان دارد و به نوعی وی را از حافظان موسیقی اصیل نواحی منطقه كردستان به شمار می‌توان آورد و مقام شیرین بیان از جمله قطعاتی است كه به سبكی خاص وی آن را اجرا می‌كند، سبكی كه به اعتقاد اهل موسیقی اختصاصی شاهرخ است. شاخص‌ترین و معروفترین آلبوم عزیز شاهرخ، «از دست عشق» است كه با آهنگسازی و تنظیم محمد جلیل عندلیبی اقبال شگفت در میان علاقه مندان موسیقی پیدا كرد. بعدها هم وی آلبوم‌هایی چون زمانه و روناك را به بازار موسیقی عرضه كرد. همكاری با گروه كامكارها، و به تازگی گروه آبیدر به سرپرستی بهرام ساعد از دیگر فعالیت‌های شاهرخ به شمار می‌رود. شاهرخ در ملودی سازی هم دستی چیره دارد و چنانكه خود در گفت و گویی عنوان كرده ، برای بیش از 75 تصنیف یا قطعه ملودی ساخته است كه راز تنهایی، تو دریایی، شورش ناامیدی، ده‌ت به رستم، آسمان شین (آبی) از جمله آنهاست.  

[ پنجشنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۰ ] [ ۰:۳۲ قبل از ظهر ] [ مه نال کورد ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

سخنی با همراهان

درود دوستان فرهیخته و گرامی.اول از همه قدم نگاهتان را می بوسیم که به ما انرژی داد و می دهد, دوم این سایت مختص کسانیست که مختصات دیدگاه و وسعت ذهنشون به بی کران ها میرسد و هیچ گرایش خاص به گروه یا اندیشه ای مد نظر ما نبوده و نیست, سوم از هر قوم و نژاد و دین و مرامی که هستید خوش آمدید. وبلاگی که روبروی چشم هایتان باز است بر اثر تلاش دو نفر هنر , فرهنگ و مهم تر از همه کورد دوست ,پدید آمده , دو نفر از دیار کرد نشین شاباد.
دوستان مهربانم نظرات شما بدون شک باعث پیشرفت ماست, دریغ نورزید و هرچه دل تنگتان خواست برایمان به یادگار بنویسید. همچنین ما از مطالب حول محور موضوعات وبلاگ با تمام وجود استقبال خواهیم کرد و با ذکر دقیق منبع و نام شما استفاده خواهیم نمود. این شما و این تلاش شبانه روزی ما
وبلاگ کورد هنر فرهنگ


همدلی

یک روز غروب
سه نفر در سایه
روی نیمکت پارکی نشسته بودند
یکی کور
یکی کَر
یکی لال
کور با چشم کَر می دید
کَر با گوش لال می شنید
ولال با اشاره می فهمید
همدلی آخرین حکایت آدمی ست
هر سه با هم گلی را بو می کردند.

"شیرکو بی کس"
موضوعات وب
امکانات وب